A boldogság kulcsa
Céljaink, vágyaink között valószínűleg előkelő helyet foglal el az a törekvés, hogy elérjük és megtapasztaljuk a boldogságot.
De mi is pontosan a boldogság? Mi a kulcsa? Hol a forrása? Az anyagi javakban? A kézzel fogható, birtokolható dolgokban? Netán az érzéki élvezetekben? Az érzelmekben? A kapcsolatokban? Vagy a lelki békében? A hitbéli bizonyosságokban? Esetleg a felhalmozott ismeretekben? A tudásban? Talán az alkotó folyamatokban?
Ezeket a kérdéseket a történelem során vallási, filozófiai irányzatok tucatjai próbálták megválaszolni. A fogalom definiálása nem egyszerű, hiszen a boldogság - mint minden más érzelem - rendkívül szubjektív, mindannyiunknak mást jelent, ráadásul különbözően is éljük meg ezt az érzést. Befolyással vannak ránk az öröklött génjeink, hajlamaink, a kultúra, amelyben felnőttünk, a családi minták, szokások, korábbi tapasztalataink, élményeink, erkölcsünk, értékrendünk, belső-külső körülményeink, és még egy sor más tényező is.
A meghatározást mindemellett nehezíti az is, hogy a boldogságról csupán homályos, elvont, távoli elképzeléseink vannak. De ha nem tudjuk egészen pontosan, konkrétan megmondani, mi tesz bennünket boldoggá, akkor hogyan leszünk azok?
Ezek szerint nincs is a boldogságnak rövid, frappáns, szótárszerű magyarázata?
De van! Például, ha egyetlen mondatban és nagy általánosságban akarjuk megfogalmazni, hogy mit értünk boldogság alatt, akkor azt mondhatjuk, hogy az lényegében egyfajta beteljesülés, megelégedés, egy olyan állapot, amelyben minden igényünk, törekvésünk, legyen az akár anyagi, akár testi, akár szellemi, kielégítést nyer.
A probléma csak az, hogy ezt a definíciót ismerve még nem jutunk közelebb a saját, személyes boldogságunkhoz, a jó és örömteli élethez, nem tudjuk meg, mit kell tennünk ahhoz, hogy elérjük az általunk vágyott állapotot! A meghatározást és a boldogsághoz vezető lépéseket személyre kell szabnunk!
A pszichológia egyik viszonylag új irányzata, a pozitív pszichológia kutatásai segíthetnek nekünk. E fiatal tudományág (és jeles képviselői, mint pl.: Martin Seligman, David Myers, Sonja Lyubomirszky, Ed Diener, Csíkszentmihályi Mihály, Szondy Máté, stb.) a különböző lelki problémák, mentális betegségek helyett elsősorban az emberi erősségek, képességek kibontakoztatására, hatékonyabbá tételére fektet hangsúlyt. Fő célkitűzése, hogy a terápiás kezelés ne csak a rosszul működő funkciók "megjavításáról" szóljon, hanem a viszonylag rendben lévő funkciók továbbfejlesztéséről is.
A pozitív pszichológia ugyan nem nyújtja tálcán a boldogság biztos receptjét, de rendkívül széles spektrumú kutatásokra alapozva felvázol néhány utat, amelyek elvezethetnek bennünket a boldogsághoz.
Az első út a kellemes, hedonista élet. Intenzív, pozitív érzelmeket élünk át, hosszantartó, elnyújtott örömökre, javak felhalmozására törekszünk, kényeztetjük az érzékeinket, sokat nevetünk, igyekszünk maximálisan jól érezni magunkat a bőrünkben. A görög, illetve a római mitológiában ezt az életvezetési stratégiát dicsőíti Dionüszosz és Bacchus, akik a bor, a mámor és a vidámság megtestesítői, a mai korban pedig a szirupos hollywoodi filmek, a tévéreklámok. Bár az élvezet, a kényelmes, víg élet részét képezi boldogságnak, jó, ha szem előtt tartjuk, ennek az útnak vannak hátrányai. Ehhez a fajta életstílushoz gyorsan hozzá lehet szokni. Ha adaptálódunk egy helyzethez, akkor már nem leljük benne örömünket, elvész a szituáció varázsa. Ezért aztán újra és újra fokozni kell izgalmakat, az élvezet mértékét, ám a boldogság ebbéli hajkurászásában könnyen kiéghetünk.
A második út a boldogsághoz a tevékeny, aktív élet. Ez azt jelenti, hogy rendszeresen és tudatosan olyan dolgokat csinálunk, amelyek ugyan erőfeszítéssel, kihívással járnak, de teljesen el tudunk merülni, fel tudunk oldódni bennük. Ez az élmény a Csíkszentmihályi Mihály által leírt flow állapot, az áramlat érzés, amely jóformán bármilyen tevékenység közepette megtapasztalható.
A harmadik út a jelentésteli élet: amikor úgy érezzük, hogy van célja, küldetése az életünknek, hogy létezésünk miértje túlmutat önmagunkon. Sokszor ez egy vallásos, spirituális keretben jelenik meg, de ateistaként, hit nélkül is megélhetjük azt, hogy életünknek, mindennapi tevékenységeinknek valamilyen értelme van.
Az a teljes élet, amiben mindhárom összetevő megjelenik valamilyen szinten. Sorsuk alakulásával általában azok a legelégedettebbek, akik számára valamennyi terület fontos: keresik a pozitív ingereket, az aktivitást és a létezés értelmét. Ezzel szemben van üres élet is, amikor egyik típusú boldogság sincs jelen az ember életében. Az ilyen életet élők a leghajlamosabbak a depresszióra, szorongásra, mindenféle mentális problémára.
Hogyan járhatjuk végig a boldogsághoz vezető három utat? A pozitív pszichológia ad néhány tanácsot, amelyeket, ha következetesen és hosszú távon alkalmazunk, javíthatják a hangulatunkat, az élettel való elégedettségünket.
- Fogadjuk el, hogy a tartós boldogság nem az anyagi helyzetünktől függ! Ne várjuk, hogy a pénztől boldogok leszünk! Tudományos vizsgálatok igazolják, hogy ha a jövedelmünk elér egy olyan szintet, ahol a mindennapi szükségleteink kielégítése már nem okoz semmilyen problémát, akkor anyagi helyzetünk további javulása csekély mértékben, vagy egyáltalán nem fogja növelni a boldogságunkat. A tárcánk vastagságától sokkal fontosabb tényező, hogy mire fordítjuk a pénzünket. Szintén kutatások támasztják alá, hogy boldogabbnak érezzük magunkat, ha tárgyi dolgok vásárlása helyett élményekre költünk. Az élmények egyrészt többnyire társas jellegűek, a kapcsolatok ápolása pedig nagymértékben hozzájárulhat az elégedettségünkhöz, másrészt a szubjektivitás miatt a saját élmények kevésbé hasonlíthatóak össze mások tapasztalásaival. Ráadásul az élményeknél sokkal gyengébben érvényesül az adaptációs hatás, mint a tárgyak, birtokolható, kézzel fogható eszközök esetében.
- Éljünk társasági életet! Evolúciónk során nem magányos, hanem közösségi életvitelre szocializálódtunk. Velünk született igény, hogy kötődjünk másokhoz. Ezért vegyünk részt embereket összehozó programokban, minél többször keressük a kapcsolatfelvételi lehetőséget barátainkkal, ismerőseinkkel! Legyen bizalmasunk, akivel meg tudjuk beszélni a problémáinkat!
- Legyünk hálásak mindazért, amink van: különböző javak, pozitív állapotok, körülmények, jól működő társas kapcsolatok, stb.! Rendszeresen mondjuk ezekért köszönetet, akár másoknak, akár egy nálunk nagyobb, felettünk álló erőnek!
- Tegyünk valamit másokért! Adakozzunk, segítsünk, végezzünk önkéntes karitatív munkát! Ha az energiánk, időnk, pénzünk egy részét másokra fordítjuk, teljesebbnek fogjuk érezni az életünket. Furcsa módon még jobban fogjuk érezni magunkat, ha mindezt név nélkül, az ismeretlenségbe burkolózva tesszük!
- Végezzünk minél több olyan tevékenységet, amelyeket élvezünk, amik igazán lekötik a figyelmünket, amelyekbe teljesen bele tudunk feledkezni! Bármilyen aktív elfoglaltság megteszi, a lényeg, hogy áramlat élményt nyújtson!
- Lépjünk ki a komfortzónánkból! Állítsuk kihívások, megmérettetések elé magunkat, tegyük próbára a képességeinket!
- Mozogjunk! A testedzés nemcsak az erőnlétünkre, a fizikai egészségünkre, hanem a hangulatunkra is jó hatással van.
- Tanuljunk! Folyamatosan vegyünk részt új dolgokban, szélesítsük a látókörünket, bővítsük az ismereteinket! Minél többet tudunk meg a világról, minél több készséget sajátítunk el, annál nagyobb lesz az önbizalmunk!
- Vegyük észre az élet apró csodáit! Ha nyitottak az érzékeink, nagyon sok kisebb-nagyobb örömben lehet részünk.
- Keressük meg a különböző helyzetek komikumát! Általában minden rosszban van valami jó, minden szituációban van valami megmosolygtató. A humor, a vidámság, a felszabadult nevetés rendkívül jó hatással van pszichés állapotunkra.
- Gyakran idézzük fel életünk pozitív történéseit! Gondoljunk vissza rájuk, beszéljünk róluk, vagy akár blog formájában osszuk meg másokkal azokat, stb.!
- Legyünk elkötelezettek céljaink, ambícióink mellett! Minden nap tegyünk valamit, ami közelebb visz hozzájuk!
- Elégítsük ki énünk spirituális igényeit! Törődjünk többet hitünkkel, vallásos meggyőződésünkkel, egyházunkkal, elmélkedjünk létezésünk transzcendens értelmén, vagy olvassunk ezoterikus, spirituális témájú irodalmat.
Boldogságunk sokkal inkább függ a tetteinktől, mintsem a külső körülményeinktől. Egy meglepő eredménnyel szolgáló felmérés szerint cselekedeteink közel annyira befolyásolják elégedettség érzésünket, testi-szellemi-lelki jóllétünket, mint az örökletes tényezők.
A boldogság kulcsa tehát nem az öröklött tulajdonságaink és a körülményeink megváltoztatásában rejlik (az előbbi egyébként is lehetetlen), hanem sokkal inkább a szándékosan, tudatosan végzett mindennapi tevékenységeinkben. A fenti diagramon jól látható, hogy 40 %-ban rajtunk áll, hogy boldogok leszünk-e, vagy sem! Hogy mit teszünk, vagy mit nem teszünk meg, saját döntésünk!
Forrás: Internet / www.lifenetwork.hu, www.ujakropolisz.hu, ww.ursuslibris.hu, www.wikipedia.hu
Forrás II.: Könyv / Szondy Máté - A boldogság tudománya