MENÜ

Gyakran ismételt kérdések

Ezen az oldalon az önismereti, életvezetési tanácsadással, csoportos tréningekkel kapcsolatos leggyakrabban elhangzó kérdéseket, valamint a rájuk adott válaszokat olvashatod. Ha a Te kérdésed hiányzik innen, akkor tedd fel azt az elérhetőségeim valamelyikén.

 

Ki vehet részt a segítő beszélgetéseken, tanfolyamokon?

Minden 18. életévét betöltött személy, aki meg akarja ismerni önmagát és szeretné a kezébe venni élete irányítását.

  

Van valamilyen részvételt kizáró ok?

Általában nincs, de bizonyos technikák (pl.: vezetett meditáció, stresszoldó relaxáció) alkalmazása, illetve az önismereti munka során az elfojtott érzelmek felszínre kerülése, azok intenzív átélése miatt néhány esetben ellenjavalt a részvétel. Ilyen pl.: alkoholos, kábítószeres, gyógyszeres befolyásoltság, pacemaker használata, súlyos szív- és keringési probléma, pszichiátriai kezelés fennállása, epilepszia, állapotosság a második trimesztertől kezdődően.

 

Az együttműködésről készül valamilyen megállapodás?

Igen, néhány szolgáltatás igénybevétele esetén írásbeli megállapodást kötünk, aminek terápiás szerződés az elnevezése. A dokumentum egyrészt tájékoztat, másrészt biztonságot, védelmet, kiszámíthatóságot ad - mindkettőnk részére.

 

Az önismeret elsajátításához szükség van valamilyen előképzettségre?

Nem, nincs, bár az önmegismeréssel, önfejlesztéssel kapcsolatos tájékozottság mindenképpen előnyt jelent. Az önismeretet azonban nem lehet a szó hagyományos értelmében elsajátítani, mert az nem eseti jellegű "időtöltés", aminek van pontosan meghatározható kezdete és vége, hanem egy hosszabb tanulási folyamat, amelynek időtartamát sokféle tényező befolyásolja. Pl.: az önmagát megismerni vágyó ember nyitottsága, befogadókészsége, fejlődésre, változásra mutatott hajlandósága, kitartása, elszántsága, önismerettel kapcsolatos célja, stb. Az önmegismerésben nincs egy "na most már kész vagyok" pont, ez egyfajta életmód, életvitel, ennek az alapjait rakjuk le az egyéni segítő beszélgetések és a kiscsoportos foglalkozások alkalmával.

 

Mit várhatok az önismereti munkától és az életvezetési tanácsadástól?

Erről részletesen olvashatsz az Önismeret és az Életvezetés menüpontokban. Mindazonáltal tudnod kell, hogy önmagában sem az önismereti, sem az életvezetési tanácsadás nem fog jelentős változást eredményezni, ha arra nincs meg benned a hajlandóság.

 

Melyik jobb: a személyes konzultáció, vagy a közösen végzett önismereti munka?

Mindkettőnek van előnye és hátránya is. Személyes tanácsadás során közvetlenebb a kommunikáció, több idő jut egy személyre, kizárólag csak az ő problémája van terítéken, és négyszemközt általában jobban meg is nyílnak az önmagukat keresők, őszintébbek - saját magukkal szemben is -, ez pedig az önismeret egyik alapköve. A csoportos munka előnye pedig az, hogy egymástól is lehet tanulni, a résztvevők saját élettapasztalataikból merítve gyakran jó megoldással szolgálnak a társaik nehézségeire. Ráadásul a közösségben szerzett ismeretségből később barátságok is kialakulhatnak, ez sem mellékes szempont.

 

Az egyéni terápiák, vagy a csoportos tréningek során elhangzottak bizalmasan lesznek kezelve?

Igen, minden, ami a Fedezd fel magad program során akár a négyszemközti beszélgetéseken, akár a csoportos tanfolyamokon elhangzik, az bizalmas, harmadik személynek nem adható tovább, a  megosztott információkat titoktartás védi.

 

A terápia alatt pszichoterápiát kell érteni?

Nem. A terápia kifejezés a Fedezd fel magad programban az életminőséget javító, önismerettel, életvezetéssel kapcsolatos beszélgetésre, tanácsadásra utal, amely segítséget nyújt az önmagán változtatni kívánó embereknek, de nem helyettesít semmiféle pszichoterápiát. Ilyet az érvényes hazai jogszabályok értelmében kizárólag csak orvos vagy pszichológus végezhet.

 

A Fedezd fel magad program foglalkozik betegségek lelki hátterének értelmezésével is. Ez valamilyen speciális gyógyító eljárás?

Nem, bár a különböző egészségügyi problémák lelki okainak feltárása, illetve azok megértése, tudatosítása látványos állapotjavulást, egyes esetekben pedig akár gyógyulást is eredményezhet. A program egyetlen szolgáltatása sem minősül gyógyító eljárásnak, csupán közérzetjavító tevékenységnek.

 

Más, hasonló önismereti képzéstől mennyivel több ez a tréning?

Ezt a Te feladatod lesz eldönteni, miután részt vettél valamelyik egyéni tanácsadáson vagy csoportos kurzuson. :) A viccet félre téve: ez a program semmivel sem több, mint más, hasonló önismereti képzés. Tematikájában, felépítésében, időtartamában természetesen eltérő lehet a többitől, de nem jobb és persze nem is rosszabb azoknál.

 

A csoportból lehet hiányozni?

Lehet, ám fontos tudni, hogy a hiányzó a távolléte alatt elhangzottakat már csak egy másik tanfolyamon tudja pótolni, nem beszélve arról, hogy aki nem jön el, az kimarad a bizalmi folyamat kialakulásából, a csoportdinamikai történésekből.

 

Az önismereti tréningek végén kell vizsgázni?

Igen, de az élet fogja számon kérni rajtad a tanultakat... :) Komolyra fordítva: természetesen nem kell.

 

A kurzus elvégzéséről kapok valamilyen igazolást?

A képzésről, az együtt töltött időről egy emléklap kerül kiállításra, de az egyéni terápiák végzésére, saját tanfolyamok megtartására, oktatásra nem jogosít fel.

 

<<< Vissza a lap tetejére

 

Hírek

  • Facebook...

    A Facebook-on is megtalálsz:



Asztali nézet