MENÜ

A pozitív gondolkodás buktatói

Szeretem magam! Napról napra egyre jobban és jobban vagyok! Jó kedvvel teszem a dolgomat! Vidáman élek! Sugárzóan egészséges vagyok! Tele vagyok energiával! Rosszindulatú emberek véleménye nem hat rám! Bőséget vonzok az életembe! Mindig van pénzem! Békesség van a szívemben és a lelkemben! Boldog párkapcsolatban élek! Egységben vagyok mindennel és mindenkivel! A világomban minden a legnagyobb rendben van!

Ha a pozitív gondolkodás feltétlen, elkötelezett hívei vagyunk, akkor hajlamosak lehetünk úgy ismételgetni ezeket az affirmációkat, mint valami mantrákat. Mondogatjuk őket reggel, ébredés után, este, lefekvés előtt. Esetleg még zenei aláfestéssel valamilyen adathordozóra is vesszük a megerősítéseinket, hogy aztán a kocsiban, vezetés alatt, vagy házimunka közben csendes háttérhangként tudjuk hallgatni azokat.

De legyünk őszinték önmagunkhoz: a pozitív gondolkodás jelen idejű, egyes szám első személyben megfogalmazott, állító mondatokra épülő önszuggesztiós technikája valóban, minden esetben átformál bennünket? Megváltoztatja a körülményeinket? Boldogabbá, sikeresebbé, gazdagabbá és tartalmasabbá teszi az életünket? Egészségesek, fittek leszünk tőle? Sajnos nem.

Ez azt jelentené, hogy a pozitív gondolkodás affirmációi haszontalanok?

Erről szó sincs! A pozitív gondolkodás működik, segítségével képesek vagyunk újraprogramozni magunkat és kedvező hatást  tudunk gyakorolni életünk szinte valamennyi területére. Mindezt tudományos vizsgálatok is alátámasztják. Csak fontos ismernünk és betartanunk néhány szabályt, amikor a pozitív gondolkodást alkalmazzuk.

- A naponta tíz, húsz, ötven vagy akár száz alkalommal tudatosan elismételt megerősítés nem veheti fel a versenyt a rajtunk évek, évtizedek alatt több milliószor átsuhanó negatív tudattalan gondolatokkal! Elménk tudatos része úgy aránylik a tudattalanhoz, mint a jéghegy csúcsa a víz alatt lévő tömeghez. Az önmagunkról szóló pozitív állításokat tudatosan gondolkodva mondjuk ki - magunkban vagy hangosan -, de ezektől a gondolatoktól sokkal intenzívebben hatnak ránk a csendes, néma, tudattalan hiedelmeink.   

- Ne arra használjuk a verbális programozást, hogy elfojtsuk, elnyomjuk a negatívumokat! Saját magunkat csapjuk be ezzel! Ha úgy teszünk, mintha minden rendben volna, ha mosolyt erőltetünk az arcunkra, ám valójában tele vagyunk feszültséggel, szorongással, keserűséggel, haraggal, akkor öngólt rúgunk! Ebben az esetben ez a technika csupán figyelemelterelésre lesz jó! A gondjainkat önmagában a pozitív gondolkodás nem fogja megoldani, lelki sebeinket, sérüléseinket, nem fogja begyógyítani! Mielőtt alkalmazni kezdenénk ezt a gyakorlatot, felszínre kell hoznunk az énünk mélyére tuszkolt problémáinkat, meg kell vizsgálnunk a nemkívánatos élethelyzeteink valós okait, szembe kell néznünk a legbelsőbb félelmeinkkel. Egy keleti bölcsesség szerint, ha egy csészét forró teával szeretnénk megtölteni, akkor először ki kell önteni a korábbról benne maradt langyos folyadékot. Ha pozitív gondolkodással akarunk változtatni az életünkön, akkor első lépésként nagytakarítást kell végeznünk az elménkben. Nick Ortner egy helyen így ír erről: "Amikor gyomok ütik fel a fejüket a kertedben, akkor nem segít, ha azt mondogatod: nincsenek gyomok, nincsenek gyomok, nincsenek gyomok... Nem számít, milyen erővel összpontosítasz a gyönyörű virágokra, amelyek ugyancsak a kertedben nőnek. A gyomok nem tűnnek el, csak akkor, ha leguggolsz és kihúzogatod őket. A saját életedben se használ, ha semmi mást nem teszel, csak a pozitívra fókuszálsz, a pozitívra fókuszálsz, a pozitívra fókuszálsz és közben arra vársz, hogy a problémáid eltűnjenek. Ha ott vannak a gyomok, törődnöd kell velük."

- Ne legyünk hurrá optimisták, álszentek! Ne játsszuk meg magunkat! Ha sírnunk kell, engedjük szabadjára a könnyeinket! Ha dühösek vagyunk, kiabáljunk! Ha bánt valami, mondjuk ki! Ha saját hibánkból kudarcot vallottunk, ismerjük be! Olykor a negatívumok elfogadásának is vannak előnyei. Teljes odaadással átélni a rossz érzéseinket lehet, hogy nem a legkellemesebb élmény, de nem marad bennünk azok romboló hatása. Sok pozitív gondolkodó szenved valamilyen testi-lelki problémától, annak ellenére, hogy makulátlanul egészségesnek vizualizálják magukat. Őket a saját, figyelmen kívül hagyott negatív érzéseik betegítik meg.

- Minden rosszban van valami jó! Néha pont az szolgálhat erőforrásként, katalizátorként, amitől a pozitív gondolkodással szabadulni akarunk!

- Körültekintően válasszuk meg az affirmációink szavait! A szavaknak ugyanis kettős jelentése van. Egyrészt általános információt hordoznak, prezentálnak egy bizonyos dolgot, másrészt kapcsolódik hozzájuk egy egyéni, szubjektív rejtett tartalom is. Sikertelen lesz a megerősítés, ha a mondatban szerepel egy olyan szó, amelyhez tudattalanul valamilyen kellemetlen, esetleg fájdalmas emlék társul. Például az "úszom a boldogságban" mondat nem fog bennünket feltétlenül közelebb vinni a vágyott állapothoz, ha gyermekkorunkban nekünk, vagy valamelyik közeli hozzátartozónknak volt vízi balesete. A "pénzmágnes vagyok" állítás hatására sem lesz vastagabb a pénztárcánk, ha szüleink azt tanították nekünk, csak kitartó, szorgalmas, kemény és tisztességes munkával lehet pénzt keresni. Ezekben az esetekben észrevétlenül blokkolódik a teremtő folyamat. Szélsőséges esetekben a nem megfelelő szavakból építkező affirmációk káros, a szándékkal ellentétes hatást is kiválthatnak.

- Többször kimondva, ízlelgetve a megerősítést vizsgáljuk meg, hogy hihető-e számunkra az, amit elképzelünk! Tegyük fel magunknak a kérdést, hogy száz százalékig meg vagyunk-e győződve arról, hogy végül valóra válik majd a vizualizációnk! Ha a válaszunk nemleges, akkor érdemes olyan állítást választanunk, aminek megvalósulásában biztosak vagyunk! 

- Az önszuggesztió sokkal jobb hatásfokkal működik, ha ellazult, relaxált állapotban végezzük.

- Egyszerre csupán egyetlen probléma megoldására koncentráljunk! Megszoktuk, hogy szétszórt módon gondolkodunk, ez azonban nem célravezető, mert szétforgácsolódik az energiánk. Ha a figyelmünk fókuszát egy pontba sűrítjük, ha egy jól megfogalmazott megerősítést használunk több helyett, akkor sokkal hamarabb érünk el eredményt.

- Maradjunk a realitás talaján! Fogadjuk el, hogy életkorunk, adottságaink, képességeink, lehetőségeink, stb. korlátoznak bennünket! A helyesen alkalmazott pozitív gondolkodás jó eszköz lehet a kezünkben, de nem csodaszer! Egy extrém, túlzó példa: hiába fantáziálunk arról, hogy egyszer majd híres kosárlabdázó lesz belőlünk, ha már túl jócskán vagyunk életünk delén, a magasságunk pedig nem több, mint 165 cm.

- Gondolkodjunk el rajta, hogy ha a rendszeresen ismételt affirmációknak köszönhetően elérjük, amit szeretnénk, akkor az minden tekintetben az előnyünkre válik-e! Nézzük meg, hogy a célként kitűzött állapotnak nincs-e valamilyen számunkra kedvezőtlen vonása! Vagy hogy nem tartunk-e a változástól, még akkor is, ha az elsőre pozitívnak tűnik! Ha tudattalanul attól félünk, hogy az anyagi helyzetünkben beálló nagymértékű változás beképzeltté, arrogánssá, fösvénnyé tesz bennünket, akkor nem fog működni megerősítés! Szabotálni fogjuk magunkat! Bármennyire is akarjuk, nem leszünk karcsúk, vonzók és szexik, ha mélyen, legbelül úgy gondoljuk, a megváltozott fizikai megjelenésünknek köszönhetően ajánlatokat fogunk kapni az ellenkező nemtől, aminek nem biztos, hogy ellent tudunk állni, és így veszélybe sodorjuk a párkapcsolatunkat.

- Ne határozzuk meg mereven, hogy bizonyos dolgoknak hogyan, miképp és mikor kell megtörténniük! Adjuk nekik többféle lehetőséget! Hagyjunk nyitva kiskapukat! Használjunk olyan megerősítéseket, amelyek nem szűkítik le a csatornákat!

- Ne várjuk a sült galambot! Tegyünk céljaink, álmaink megvalósulásáért! Azzal követjük el a legnagyobb hibát, ha csupán passzívan ismételgetjük a megerősítéseket, de nem cselekszünk! Szerelmi csalódás, szakítás után hiába mondogatjuk, hogy "az ideális társat vonzok az életembe", ha nem kezdeményezünk, ha nem fordulunk meg olyan helyeken, ahol megtalálhatjuk a számunkra minden tekintetben megfelelő új partnert. 

A fentiekből kiderül, a pozitív gondolkodás sokkal összetettebb folyamat, mint elsőre látszik. Az ezoterikus irodalom sajnos a végtelenségig leegyszerűsíti az affirmációs technika lépéseit, melynek eredménye többnyire a változatlan körülmények, állapotok, helyben járás, sikertelenség, kudarc, végső soron csalódás az egész módszerben. Ám ha szem előtt tartjuk a szabályokat, törvényszerűségeket, akkor pozitív gondolkodás segítségével megreformálhatjuk, szebbé és jobbá tehetjük az életünket!

 

Forrás: Internet / www.testunklelkunk.hu, www.belsonyugalom.blogspot.hu

Forrás II.: Könyv / Richard Shames - Chuck Sterin - Hipnózis, önhipnózis

 

<<< Vissza a lap tetejére

<<< Vissza a Hasznos holmik menüponthoz

Hírek

  • Facebook...

    A Facebook-on is megtalálsz:



Asztali nézet