MENÜ

Flow - az áramlás

A flow, avagy az áramlás fogalmát Csíkszentmihályi Mihály, a magyar származású, Egyesült Államokban élő és dolgozó pszichológus, egyetemi tanár vezette be a köztudatba.

A flow élmény egy belső állapotra utal, melyet Csíkszentmihályi egy folyó szabad mozgásához, természetes áramlásához, nyugalmához hasonlít. Innen származik az elnevezés is: az angol flow szó magyarul áramlást, folyást jelent.

Flow állapotban - mely bekövetkezhet spontán és tudatos erőfeszítés eredményeképpen is - az ember teljesen elmerül abban, amit csinál, átadja magát a folyamatnak, miközben legtöbbször örömöt él meg és energiával töltődik fel. Egyfajta koncentrált cselekvés jön létre, a tevékenység és a tudatosság összeolvad, a figyelem egyetlen pontban fókuszálódik. Ezzel párhuzamosan a lényegtelen, zavaró ingerek szinte önmaguktól kioltódnak, a mindennapi problémák, gondok miatti aggódás, szorongás átmenetileg felfüggesztődik, egy időre megszűnnek a félelmek, kételyek. A tudatban nem marad hely az elkalandozó gondolatoknak. Flow élmény átélésekor az egyén úgy érzi, hogy tökéletesen ura a helyzetnek, hogy kézben tartja az irányítást. Megváltozik a tér - idő érzékelése is, a külső körülmények elmosódnak, az idő múlása a cselekvésben részt vevő számára megáll, az eltelt órák perceknek tűnnek.

Áramlás érzékelést jóformán bármilyen tevékenység kiválthat. Sport, játék, zene, tánc, hobbi, szórakozás, fizikai - szellemi munka, kutatás, alkotás, intim együttlét, stb. A flow átélése nem a tartalomtól függ, hanem a végzett cselekvés minőségétől. 

Csíkszentmihályi a kutatásai során - a megkérdezettek beszámolói alapján - arra a következtetésre jutott, hogy az örömteljesség érzésének megtapasztalása független a kultúrától, nemtől, kortól, társadalmi helyzettől illetve a modernizáció fokától. Az optimális, örömöt nyújtó élmény és ennek az átélését biztosító pszichológiai feltételek tehát hasonlóságot mutatnak az egész világon.

A feltételek közül néhány:

- A tevékenységnek legyen egyértelmű, világos célja.

- A cselekvő személy kapjon visszajelzést arról, amit csinál.

- Az illető képes legyen kontrollálni, irányítani az eseményeket.

- A kihívás ne legyen se túl alacsony, se túl magas.

- Az elvégzendő feladat tudatos erőfeszítést igényeljen, de igazodjon a készségek szintjéhez.

- A tevékenység legyen autotelikus (a majdani, remélt eredménytől függetlenül önmagában örömöt adó).

Csíkszentmihályi Mihály szerint az, hogy hogyan alakul valakinek a sorsa, sok tényezőtől függ: a génektől, a kultúrától és saját élményeitől. Ám voltaképpen mindegy, milyen kártyákat osztott nekünk az élet, az a fontos, hogy mit kezdünk lehetőségeinkkel, és hogyan érezzük magunkat közben. Így nincs annál lényegesebb, mint az életben azt megtalálni, ami örömet okoz, és amiben kiteljesedhetünk. Ez bármi lehet: sport, művészet, tudomány, munka, rejtvényfejtés, bármi. A lényeg, hogy ezáltal jól érezzük magunkat! Ha a munkánk, a hobbink, a társas kapcsolataink, stb. biztosítani tudják számunkra a flow élményt, akkor a mindennapi életünk minősége mindenképpen jobb lesz. 

A flow állapot ellentéte a közöny, a fásultság, az apátia. Természetesen a két végpont között számos átmenet létezik, amit jól ábrázol az alábbi, ún. nyolc csatornás modell:

Ha gyakran folytatunk olyan tevékenységet, amelyben kevés kihívást találunk (nem motiváló, hétköznapi rutinfeladatok), vagy olyat, amelyre nem igazán érezzük képesnek magunkat, akkor eluralkodhat rajtunk az apátia, a közöny.

Amennyiben a terhelés szintje kissé megnövekszik, de a felkészültségünk az adott feladathoz még mindig nem elégséges, akkor erőt vehet rajtunk az aggodalom, a nyugtalanság.

Ha a kihívás túlzottan, irreálisan magas a képességeinkhez képest, akkor jelentkezik a szorongás,  a stressz, esetenként a bénító félelem.

Amikor a kihívás tartósan, az átlagos képességszintünk alatt marad, egyre nagyobb teret nyerhet életünkben az unalom, ellenben ha a terhelés viszonylag magas, de a képességeink még mindig elmaradnak tőlük, akkor emelkedik az éberségünk, az izgatottságunk szintje, ez hosszú távon kimerültséghez vezethet.

Amennyiben a felkészültségünk fokával nem áll egyenes arányban a kihívás, akkor könnyedén megoldva a feladatot ellazulunk, megpihenünk. Ez a relaxáció állapota.

Hogyha hosszú távon csupán közepes, átlagos kihívás ér bennünket, és elég fejlettek hozzá a képességeink, akkor megélhetjük a kontroll, az irányítás élményét.

Amikor a terhelés eléri a csúcspontját, de ezzel egyidejűleg a felkészültségünk, tudatosságunk is magas, akkor megtapasztalhatjuk a flow-t, az önfeledt, örömteli tevékenységet, a kreatív cselekvéssel való eggyé válást.

Mindebből következik, hogy a boldogsághoz, a tartalmas, színes, kiegyensúlyozott élethez vezető egyik út az, hogy tudatosan egyre több flow-t építünk be a mindennapjainkba. Ehhez időről időre új célokat kell kitűznünk, változó szintű kihívás elé kell állítanunk magunkat, és folyamatosan fejlesztenünk kell a tudásunkat, a különböző képességeinket.

 

Forrás: Internet /  www.wikipedia.hu, www.andalodo.hu, www.fordulopont.hu

 

<<< Vissza a lap tetejére

<<< Vissza a Hasznos holmik menüponthoz

Hírek

  • Facebook...

    A Facebook-on is megtalálsz:



Asztali nézet