MENÜ

Gyémántmező elmélet

Russell H. Conwell klasszikus műve, A gyémántmezők különleges helyet foglal el a siker, a személyes boldogulás titkát fürkésző írások között. Mielőtt a történet könyv formájában is megjelent volna, a szerző különböző helyeken több, mit 5.000 alkalommal mesélte el azt a népes közönségének. A hatás mindannyiszor lenyűgöző volt.

Az előadásokból befolyó összegből az író egyetemet alapított Philadelphiában, ahol szegény sorsú, de tehetséges fiataloknak biztosított tanulási lehetőséget.

 

A mese szerint egy farmer a nála megszálló utazó kereskedőtől hall egy történetet olyan emberekről, akik a messzi Afrikában gyémántmezőkre leltek, a talált kincsekből pedig meggazdagodtak. A sztori izgalomba hozta a parasztot és elhatározta, hogy eladja a gazdaságát, megszervez egy karavánt, elindul a távolba, hogy ő is megkeresse a maga gyémántjait.

A farmer sok éven át kutatott a kincsek után, mindhiába Végül aztán elfogyott a pénze, és mindenki magára hagyta. Végső elkeseredésében és kétségbeesésében vízbe ölte magát.

Eközben az új tulajdonos, aki megvette a gazdaságát, egyik nap a szamarát itatta a folyóból, amely átszelte a birtokát. Észrevett egy követ, amely különös módon verte vissza a fényt. Hazavitte, hogy majd otthon jobban szemügyre veszi, de valahogy el is felejtette az egészet.

Néhány hónapra rá ugyanaz az utazó kereskedő kopogtatott be hozzá éjszakai szállásért, aki már korábban is erre járt. Amikor meglátta a követ, izgalomba jött, és megkérdezte, hogy netán a régi gazda tért-e vissza. Nem - hangzott a válasz - amióta elment, azóta többé nem látta errefelé senki sem, de miért olyan izgatott?

A kereskedő felvette a követ, és ezt mondta: - Azért vagyok ennyire feldúlt, mert amit a kezemben tartok, az nem más, mint egy nagyon nagy értékű gyémánt!

Az új birtokos kételkedett az utazó szavában, de a kereskedő kérte, hogy mutassa meg neki azt a helyet, ahol a követ találta. Elmentek a folyóhoz, körülnéztek, és nemsokára ráleltek egy újabb gyémántra, aztán még egyre. A folyó medre és a vízpart telis tele volt gyémántokkal. 

Kiderült, hogy az egész birtok egy hatalmas gyémántmező. Az előző farmer elindult kincset keresni anélkül, hogy körülnézett volna, milyen óriási gazdagság van a közvetlen közelében. Nem vette észre, hogy gyémántok hevernek a lába alatt. A paraszt ugyanis nem tudta: a nyers gyémánt nem hasonlít ahhoz, amit már megmunkáltak. Egy tapasztalatlan szem számára olyan, mint egy haszontalan kavics. Metszeni, csiszolni kell, hogy úgy nézzen ki, mint amit az ékszereken látunk.

A história tanulsága az, hogy előfordulhat, a mi gyémántmezőnk is ott van az orrunk előtt, de nem vesszük észre azt, mert kemény munkának, kihívásnak van álcázva

A világ egyik legismertebb motivációs előadója, Brian Tracy is feldolgozta a történetet. A Teljesítmény lélektana c. könyvében gyémántmező elméletként ír róla:

„…A gyémántmező elmélet arra tanít bennünket, hogy a lábunk alatt, pont most, szinte minden esetben megtaláljuk, amit keresünk. Pont most. Elrejtve a saját adottságainkban, képességeinkben, tapasztalásainkban, bölcsességünkben, tudásunkban, szorgalmunkban, családunkban, kapcsolatainkban, valahol itt és most a saját lábunk alatt.

Itt van a lehetőség, amit keresünk. Nem kell elmennünk a világ végére, nem kell másik városba költöznünk, nem kell megváltoznunk, csak fel kell tárnunk a saját gyémántmezőnket. De az az érdekes, hogy a gyémántok nem látszanak gyémántoknak nyers állapotukban. A gyémántok vagy a lehetőségek mindig a kemény munka álruhájában kerülnek elénk. Annak, hogy az emberek mindig másutt keresik őket, az az oka, hogy mindig a kemény munka álruhájában kerülnek elénk. És sok munka és erőfeszítés kell ahhoz, hogy napvilágra kerüljenek.

Tehát nézzünk a lábunk alá, hogy megtaláljuk a gyémántmezőt! Keressük meg, hogy milyen területen vannak kiemelkedő adottságaink! Ez nagyon fontos a célok kitűzése terén.

A kiemelkedő adottságok elve egyszerű dolgot takar. Arról van itt szó, hogy minden ember rendelkezik adottságokkal, amelyek eltérnek az átlagostól. Ezek az átlagos adottságok. Jobbak vagyunk a főzésben, rosszabbak a matematikában. Jobbak a kommunikálásban, rosszabbak az eladásban. Jobbak a beszédben, rosszabbak a történelemben és a többi. Mindannyiunknak vannak adottságai, de az is kiderül, hogy vannak bizonyos adottságaink, amelyek messze kiemelkednek az átlagostól. Minden egyes emberben megvan a kiemelkedő adottságok területe. És ezen a területen kiemelkedő teljesítményt tud nyújtani, ha rátalál. Minden egyes ember – mint már említettem – zseniális egy bizonyos területen. És a felnőttkorban ez az egyik legfontosabb feladatunk, hogy megtaláljuk ezt a területet. És szívünkkel-lelkünkkel arra törekedjünk, hogy tényleg tökéletessé váljunk ezen a területen, ahol különleges adottságokkal rendelkezünk…”

 

Forrás: Internet / www.sikertitka.blogspot.hu, www.sikerkozosseg.hu

Forrás II.: Könyv / Brian Tracy - A teljesítmény lélektana

 

<<< Vissza a lap tetejére

<<< Vissza a Hasznos holmik menüponthoz

 

Hírek

  • Facebook...

    A Facebook-on is megtalálsz:



Asztali nézet