MENÜ

Life coaching modellek

A life coaching egy személyre szabott, problémafeltáró, cél és eredményorientált, hatékony életvezetési tanácsadási módszer. Bár számos alapelve a pszichológiából, különösen a sportpszichológiából ered, a technika alkalmazása nem számít terápiának, vagy tréningnek.

A coaching nem a múltban keresi a válaszokat és a megoldást, helyette a jelenre és a jövőre fókuszál.

A coach (szó szerint edző, itt inkább egy tapasztalt mentor, vagy, ahogy mondani szokták „személyes szurkoló”) az együttműködés során kérdez, rávezet, támogat, ösztönöz, alternatívákat vázol fel, de nem dönt, a választást minden esetben a coachee-ra (kliens, aki a figyelem központjában áll) bízza.

Az ügyfél pillanatnyi helyzetének feltérképezését, az életében elakadást, megtorpanást okozó gátak definiálását, a személyes problémák értelmezését, a rendelkezésre álló erőforrások felkutatását, az elérni kívánt célok meghatározását és az azokhoz vezető lépések leírását coaching modellek segítik. Ezek egyfajta képletek, keretek, sorvezetők.

A modelleknek az önismereti munkánk során mi is hasznát vehetjük. Amikor saját magunkon alkalmazzuk a technikákat, akkor tulajdonképpen önsegítést, self coaching-ot végzünk.

A kérdések megválaszolásához bátorságra és őszinteségre van szükség, ki kell lépnünk a megszokott gondolkodási és cselekvési mintákból, mert csak így van esélyünk a változásra.

(Az alábbi coaching technikák kidolgozói: Graham Alexander, John Whitmore, Lynn I Ward, Mitchell Axelrod, Komócsin Laura, Benedek Nikoletta, Soós Viktória)

 

GROW modell:

Ez az egyik leggyakrabban alkalmazott life coaching modell. A „grow” angolul annyit tesz, hogy növekedni, gyarapodni, fejlődni.

A mozaikszó elemei:

Goal - Cél. Mi a terv? Milyen célt szeretnénk elérni? Hová akarunk eljutni?

Reality - Valóság. Hol tartunk most? Milyen helyzetben vagyunk? Hogyan értékeljük a jelent?

Options, obstacles - Lehetőségek és akadályok. Milyen lehetőségeink vannak? Kire számíthatunk? Milyen megoldások jöhetnek szóba? Mi az, ami problémát jelenthet?

Will, what, way forward - Akarat, mit kell tenni, út előre. Azaz mit és hogyan szándékozunk csinálni? Hogyan akarunk egyről a kettőre jutni? Mikorra akarjuk elérni a kitűzött célt?

 

PACE modell:

A „pace” jelentése menet, sebesség, iram. Az elnevezés az álmok megvalósításának gyors tempójára utal.

Összetevői:

Plan - Tervezés. Mi a pontos cél? Mikorra akarjuk elérni?

Act - Cselekvés. Mit kell csinálnunk? Hogyan juthatunk közelebb az álmainkhoz? Mi az, amit naponta meg kell tennünk, ha eredményt akarunk?

Celebration - Ünneplés. Hogyan tudnánk emlékezetessé tenni az apró sikereket? Minek örülnénk? Lepjük meg magunkat vele!

Energize - Feltöltődés. Mi az, ami kikapcsol? Ami feltölt? Időnként pihenjünk meg, nagyobb lesz az energiánk tőle!

 

LAMP modell:

A „lamp” magyarul lámpát jelent. Hazai life coaching nyelvezetében csodalámpa kifejezést használnak helyette.

Részei:

Lock on - Rázáródás, itt elköteleződés.  Mi a tervünk? Mi a vágyunk? Köteleződjünk el mellette!

Act - Cselekvés. Tegyünk az álmainkért! Minden nap!

Manage process - Folyamatirányítás. Jó felé megyünk? Közelebb kerülünk a céljainkhoz? Vagy esetleg távolodunk tőlük? Ha kell, módosítsunk az irányon!

Persist - Kitartás. Nehéz az út? Akadályokba ütközünk? Mások el akarnak tántorítani? Ne adjuk fel!

 

RAMM modell:

Ez a modell az alábbi részelemekből tevődik össze:

Result - Eredmény. Hová akarjunk jutni? Mit szeretnénk? Mi a végcél?

Aciton - Cselekvés. Mi kell tennünk? Ne csak beszéljünk róla! Dolgozzunk célunkon!

Measure - Mérés. Jó irányba tartunk? Vannak részeredményeink? Ezek kielégítőek?

Modify - Módosítás. Menet közben megváltozott valami? Alkalmazkodnunk kell? Változtassunk!

 

DIADAL modell:

Ez az első magyar coaching modell. Diadal, másképpen siker, eredmény, győzelem. Utalás arra, amiben részünk lesz, ha követjük a stratégiát.

Fázisai:

Diagnózis - Helyzetfelmérés. Hol vagyunk? Mi a kiindulópont? Milyen kihívásokkal nézünk szembe? Mi a probléma?

Iránykijelölés - Cél meghatározása. Mi a jövőképünk? Hová szeretnék eljutni? Milyen irányban kell elindulnunk? Min kell dolgoznunk? Egyáltalán reális a célkitűzésünk?

Alternatívák - Opciók, lehetőségek feltárása. Hogyan lehet elérni a célunkat? Milyen utak vezetnek oda?

Döntés - Ez a választás szakasza. Meg kell határoznunk, hogy melyik alternatíva mellett tesszük le a voksunkat. Melyik lenne a legcélravezetőbb?

Alkalmazás - Elindulás a kiválasztott úton. Ebben a fázisban már megváltozott gondolkodásmódra van szükség, és valószínűleg el kell hagyni a komfortzónát is, hogy elérjük a célunkat. Fontos a támogatás!

Lezárás - Ideális esetben ez az út vége, a cél elérése. Összegzés, az áttekintés ideje. Coaching folyamat befejezése, illetve a siker megünneplése.

 

KULCS modell:

A KULCS modell szintén hazai, viszonylag új folyamatleírás. Könnyen megjegyezhető, érthető: a siker kulcsát adja a kezünkbe.

Kiinduló helyzet feltérképezése - Hol vagyunk? Hol tartunk? Mi a probléma? Min szeretnénk változtatni?

Utak keresése - Milyen lehetőségeink vannak? Milyen utak állnak a rendelkezésünkre? Merre menjünk? Mi a legjobb számunkra?

Lépések megtervezése - Mikorra akarjuk elérni a célt? Ehhez mit és hogyan kell tennünk?

Cél elérése - Optimális esetben, ha a célkitűzés reális, az odavezető út pedig körültekintően van megtervezve, a siker nem marad el. Ha mégsem válnának valóra az elképzeléseink, egy, vagy több fázissal vissza lehet lépni, de akár újra lehet tervezni az egész folyamatot is. Fontos, hogy ne adjuk fel a próbálkozást!

Siker megünneplése - Többnyire a sikert, a célba jutást nem értékeljük annyira, mint amennyire kellene. Pedig szükséges! Szoktassuk hozzá magunkat, hogy a legkisebb részeredményt is megünnepeljük! Tudatosítsuk magunkban, hogy jók vagyunk! Az önelismerés feltölt, motivál, ennek az újabb célkitűzéskor nagy hasznát vesszük!

Látható, hogy az egyes life coaching modellek között sok átfedés van, az egyes elemek újra és újra visszaköszönnek. Sok coach nem is ragaszkodik ezekhez mereven, hanem keveri a különböző képleteket, vagy akár saját technikát dolgoz ki. Ezt megtehetjük mi is, de törekedjünk arra, hogy az egyes lépések logikus sorrendben kövessék egymást!

 

Forrás: Internet / www.wikipedia.hu, www.coachkor.eu
Forrás II.: Internet / www.verto.blog.hu, www.boldogsagtervezes.hu
Forrás III.: Internet / http://www.lemma-coaching.hu, www.diadalmindenkinek.hu

 

<<< Vissza a lap tetejére
<<< Vissza a Hasznos holmik menüponthoz

 

Hírek

  • Facebook...

    A Facebook-on is megtalálsz:



Asztali nézet