MENÜ

Önismereti idézet gyűjtemény

Bölcsességek innen-onnan:

„Ismerd meg önmagadat, és tudni fogod a sorsodat. Mert a sorsod te vagy. Nem külső erők uralkodnak rajtad, az istenek benned vannak, és jellemed, személyiséged alakítja, formálja a jövődet. Változtass magadon, és változni fog a sorsod is. Fogadd el magadat, és el tudod majd fogadni sorsodat is. Ez a gnóthi seauton igazi értelme.” (Popper Péter)

„Az igazi magabiztosság forrása az önismeret, és az, hogy elfogadod magad olyannak, amilyen vagy, hibáiddal együtt.” (Judith M. Bardwick)

„Csak a teljes őszinteség tesz szabaddá és védetté. Mert ha félelmeinket legyőzve kimondjuk az igazat önmagunkról, akkor már nem maradnak olyan támadási felületeink, amelyeken keresztül bárki megzsarolhatna vagy manipulálhatna minket. Mert nem az őszinteség tesz védtelenné, hanem azok a félelmeink, amelyek elől menekülve elkezdünk hazudni vagy hamis szerepeket játszani.” (Jávorkai Judit)

„Így van ez legtöbbünkkel: azok vagyunk, amit mások mondanak rólunk. Ezért aztán főleg hallomásból ismerjük magunkat.” (Eric Hoffer)

„Ahhoz, hogy legjobb önmagunkat adjuk, tudnunk kell, kik vagyunk, és miért gondolkozunk és érzünk úgy, ami ránk jellemző. Meg kell értenünk azokat az erőket és befolyásokat, melyek gyermekkorunk óta formálták jellemünket. Értenünk kell, miért reagálunk emberekre és helyzetekre úgy, ahogy tesszük. Csak akkor tudunk haladni életünk más területein, ha megértjük és elfogadjuk magunkat.” (Brian Tracy)

„A látásod kitisztul, amint a szívedbe tekintesz. Aki kifelé néz, álmodik. Aki befelé néz, fölébred.” (Carl Gustav Jung)

„Amikor önmagunk felé haladunk, akkor először viszonylag könnyen tudunk menni, de aztán mindig jön egy rettenetesen zűrzavaros, nagyon sok félelmetes belső tartalommal és a múltunk el nem rendezett dolgaival terhes szakasz. A lelki fejlődésünket éppen az szokta akadályozni, hogy ezen a zűrzavaron, ezen a sötétségen nem szívesen megyünk keresztül, a félelem és a kényelemszeretet visszatart. Holott ezt az utat egy bizonyos szintnél jobban nem lehet megkönnyíteni, és az, amire igazán vágyunk, a káoszon túl van. Nem találhatunk rá, ha nem merünk belépni a sötétségbe.” (Pál Feri)

„Amíg nem ismerjük, nem vesszük komolyan, nem tiszteljük magunkat, nem békülünk meg önmagunkkal és nem éljük saját életünket, addig csupán, mint a marionett, külső hatásoknak és törvényeknek engedelmeskedve, idegen életet élünk.” (Hermann Hesse)

„Az önismeret a legjobb dolog a világon. Arra tanít, hogy vállaljunk teljes felelősséget önmagunkért, mert így találunk rá a szabadságunkra. Ahelyett, hogy kívül keressük az üdvösséget, magunkban leljük meg azt.” (Byron Katie)

„Önmagad beutazása: a mindenség beutazása.” (Weöres Sándor)

„Először önmagunkat fedezzük fel, aztán a világot. Sohasem fordítva. Ha előbb a világban nézünk körül, és odabent sosem, 
rémes nagy káosz alakul ki.” (Andrea Weaver)

„A nagy titok: úgy járni végig életutunkat, hogy ne kopjunk el. Erre az olyan ember képes, aki nem az embereket és a tényeket veszi számításba, hanem minden élményét önmagára vetíti vissza, és a dolgok végső okát önmagában keresi.” (Albert Schweitzer)

„Magunkban hordozunk minden csodát, amelyet kívül keresünk.” (Thomas Browne)

„Katasztrófa vár arra, aki nem ismeri önmagát, mert elveszti az immunitását egy sor modern bajjal szemben. Ott ül a tévé előtt, és ki van téve egy halom róla szóló hazugságnak, miközben védtelen a rá nehezedő lelki nyomással szemben. Bűntudatot érezve társadalmi helyzete miatt, vágyakozva a biztonságra, a státuskeresők csapatához csatlakozik, beleveti magát a hasonulás versenyébe, ami azután természetes adottságainak értelmetlen elpocsékolására vezet.” (Laurence J. Peter)

„Az univerzum megértése talán leginkább egy óriási kirakós játékhoz hasonlítható. És mert szellemi titokról van szó, könnyen előfordulhat, hogy a megfejtést önmagunkban kell keresnünk.” (Jostein Gaarder)

„Úgy tűnik számomra, hogy mielőtt nekivágnánk felkutatni a valóságot és Istent, mielőtt cselekednénk, mielőtt kapcsolatot teremtenénk másvalakivel, elengedhetetlen, hogy előbb elkezdjük megérteni önmagunkat.” (Krishnamurti)

„Mit nyerhetünk azzal, hogy elhajózunk a Holdig, ha nem vagyunk képesek átkelni a bennünket önmagunktól elválasztó szakadékon?” (Thomas Merton)

„Ha az emberek ismernék önmagukat, Isten megyógyítaná őket és megbocsátana nekik.” (Pascal)

„Aki másokat ismer, tanult ember. Aki önmagát ismeri, bölcs.” (Lao-Ce)

„Az emberi nyomorúságból az, ami elkerülhető lenne, nem elsősorban a butaság, hanem a tudatlanság, a tudni nem akarás miatt létezik még ma is. Az önismeret hiánya az, ami a legpusztítóbb.” (Carl Sagan)

„A világ egy hatalmas tükör. Visszatükrözi felénk azt, amik vagyunk. Ha kedvesek, ha barátságosak és ha segítőkészek vagyunk, akkor a világ kedvesnek, barátságosnak és segítőkésznek fog felénk bizonyulni. A világ pontosan az, amik mi vagyunk!” (Thomas Dreier)

„Az igazsághoz csak önmagunkon át juthatunk el.” (Wass Albert)

„Meg kell ismernünk önmagunkat: még ha nem segít is hozzá bennünket az igazság megtalálásához, legalább arra jó, hogy rendet teremtsünk az életünkben, márpedig ennél nincsen helyesebb dolog.” (Blaise Pascal)

„A boldogsághoz vezető legrövidebb út: az önismeret.” (Hioszi Tatiosz)

„Az élet értelmét nem fogjuk megtalálni egy valaki más által megírt, kő alá rejtett levélkében. Csak akkor találjuk meg, ha önmagunkból kiindulva értelmet adunk neki.” (Robert Firestone)

„Lényednek csupán egy apró sarkában élsz: a parányi tudatos elmében. Olyan ez, mintha valakinek lenne egy palotája, de teljesen megfeledkezne róla, elkezdene a tornácon élni - és az gondolná, hogy annyi az egész.” (Osho)

„A magam ura vagyok, tökéletesen megismerhetem magamat. Ezáltal minden részemhez bensőséges szeretet és barátság fűzhet. Minden porcikámat érdekeimnek megfelelően használhatom. Tudom, hogy akadnak bennem érthetetlen vagy számomra még ismeretlen vonások, de amíg barátsággal és szeretettel viszonyulok magamhoz, addig bátran és bizakodva kereshetem a rejtélyek megoldását és önmagam jobb megértésének lehetőségeit.” (Virginia Satir)

„Csak az az ember lehet igazán boldog, csak az az ember élvezheti a siker gyönyöreit, aki mindig tehetségéhez, egyéni energiakészletéhez méri igényeit, aki tudja érezni: én ennyit meg ennyit érő atomja vagyok a társadalom testének, egyéni értékemért tehát ezeket meg ezeket az előnyöket követhetem, esetleges hiányosságaimért ezeket meg ezeket a hátrányokat kell elszenvednem. A tartós boldogság és megelégedés gyökere tehát az önmegismerés. Egyéni erőinek és tehetségeinek megismerésére elkerülhetetlenül szüksége van minden embernek, aki az életben tevékeny részt akar venni, és a maga boldogságára és mások megelégedésére, elismerésére óhajt működni. Szükségünk van erre a megismerésre, hogy reálisan, elfogulatlanul lássunk.” (Alexy Elza)

Forrás: Internet / www.citatum.hu, www.netorian.hu, www.idezetgyujtemeny.hu

 

<<< Vissza a lap tetejére

<<< Vissza a Hasznos holmik menüponthoz

Hírek

  • Facebook...

    A Facebook-on is megtalálsz:



Asztali nézet